przygodowa wyprawa w Jordanii


Wadi rum tour

Jedna z najwspanialszych przygód w życiu…Trekking starożytnymi szlakami przez ukryte, sekretne kaniony, prosto na szczyty najwyższych górskich formacji w Jordanii.

magazyn The Telegraph Daily

(English version HERE)

góry, pustynia i skarby


Wadi Rum tour

Zapraszamy na unikalną wyprawę do Jordanii, podczas której poznasz najciekawsze miejsca i historie Wadi Rum.

Wielkie otwarte przestrzenie, jakby ulepione z plasteliny góry z czerwonego piaskowca, ogromne wydmy i łuki skalne – podróż przez Wadi Rum jest jak wizyta na innej planecie. Nie bez powodu Wadi Rum – której arabska nazwa to “księżycowa dolina”- wystąpiło w wielu filmach, takich jak: “Marsjanin” (z M. Damonem), “Transformers” czy “Lawrence z Arabii”. Rejon został także wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Gdy patrzysz na Wadi Rum ze szczytu góry, spokojnie obserwując zachód słońca, trudno uwierzyć, że te dzikie przestrzenie były zamieszkane przez wiele kultur już od czasów prehistorycznych. W rejonie znajduje się ponad 30 odkrywek archeologicznych, w których odnaleziono skarby sprzed 4000 lat. Na ścianach kanionów bez trudu odnajdziesz starożytne inskrypcje i rysunki naskalne. Z pomocą przewodnika natkniesz się nawet na mapę wykutą w kamieniu. Wskazywała drogę spragnionym karawanom sprzed setek lat.

Dopiero w latach 80-tych XX wieku Wadi Rum odkrywają alpiniści. Na 500-metrowych ścianach wspinacze wytyczają nowe drogi, wędrują przez zapomniane kaniony, na nowo odkrywają dawne przejścia i kaniony odwiedzane setki lat wcześniej przez beduińskich myśliwych. Legendarne Wadi Rum powoli odsłania swoje tajemnice. Najlepszym tego przykładem jest szlak który udało nam się przejść kilka sezonów temu. Razem z naszym beduińskim przyjacielem Alim, odnaleźliśmy używane setki lat wcześniej przejście na szczyt góry Ar-Raqa. Ali od wczesnego dzieciństwa  marzył by dostać się do “białych piasków” leżących pod samym szczytem jednak projekt wydawał mu się zbyt ryzykowny bez towarzystwa wspinaczy i ich liny ;-).

Nasz tour to wyjazd dla pasjonatów przygody. Wędrujemy przez eksponowane kaniony (czasem z asekuracją), jeździmy na wielbłądach i jeepach, śpimy w beduińskich namiotach, zjeżdżamy na linach i latamy balonem nad pustynią (opcjonalnie). Dodatkowo odwiedzimy legendarną Petrę – starożytne miasto Nabatejczyków. Wyjazd będzie prowadzony przez doświadczonych alpinistów we współpracy z Beduinami z Wadi Rum. Poznasz miejsca mniej znane, niedostępne bez nas i gospodarzy rejonu.

wadi rum tour

atrakcje

 • wędrujemy przez nieosiągalne dla typowych turystów kaniony (z przewodnikiem).
 • odwiedzamy przypominające Mars miejsca z filmów : “Marsjanin”, “Lawrence z Arabii” czy “Indiana Jones”.
 • zjeżdżamy na linach (profesjonalne przeszkolenie wliczone).
 • podziwiamy i wspinamy się na najciekawsze łuki skalne Wadi Rum.
 • wieczory spędzamy w beduińskich obozowiskach, często przy ogniskach z widokiem na rozgwieżdżone niebo (są łóżka, koce i prysznice).
 • na pustyni poznajemy i przemieszczamy się z  Beduinami z szanowanej rodziny Al-Zalabieh.
 • jeździmy na wielbłądach i na jeepach (4WD).
 • odwiedzamy ogromne Czerwone Wydmy.
 • podziwiamy inskrypcje i malunki naskalne sprzed tysięcy lat.
 • smakujemy tradycyjną beduińską kuchnię, z prezentacją posiłków szykowanych w pustynnych warunkach.
 • odwiedzimy Petrę – starożytną metropolię wykutą w skale. Petra to największy skarb Jordanii, obiekt światowego dziedzictwa UNESCO.  Tu kręcono film “Indiana Jones i ostatnia krucjata”.

OPCJONALNIE:

 •  lot balonem nad pustynią (dopłata)
 •  trawers masywu Jebel Rum i wejście na szczyt drugiego najwyższego szczytu Jordanii, z biwakiem pod gwiazdami, zjazdy na linach, wielka przygoda z przewodnikiem.  (wyjście zależne od kondycji grupy i pogody, bez dopłat).
 • wspinaczka na skałkach pod okiem instruktora (bez dopłat).
 • po serii przygód w górach, dla relaksu spędzimy noc w luksusowym obozie w marsjańskim stylu (szwedzki stół, bar pod gwiazdami, gorące prysznice, air-con).

 

Desert Camp

charakter wyjazdu

Naszym głównym celem są góry i pustynia Wadi Rum. Istotą wyjazdu jest połączenie elementów przygodowych (trekking, wielbłądy, zjazdy na linach, biwak w górach) z poznawaniem 2 największych atrakcji Jordanii (także Petra). Trasa prowadzi przez ukryte kaniony niedostępne dla typowych turystów. Będziemy wędrować przez piasek, będzie gorąco, będziemy zmęczeni. Natomiast wieczorem relaksujemy się w obozowiskach Beduinów. Będą obozy surowe z zimnym prysznicem (ale z łóżkiem) i luksusowe (klimatyzacja w namiocie, gorąca woda). Co najmniej jedną noc spędzimy na dzikim biwaku pod gwiazdami. Dwie noce w wygodnym hotelu.

Wyjazd możliwy dla aktywnych rodzin z dziećmi/młodzieżą.

Trudność

Średnia. Okazjonalnie wymagany dłuższy wysiłek. Eksponowane szlaki górskie (zabezpieczone liną przez przewodnika) Nie trzeba być wspinaczem.

Umiejętności i bezpieczeństwo

Przydaje się umiejętność zjeżdżania na linie, jednak zapraszamy także osoby nie mające dotąd styczności z linami (zapewniamy przeszkolenie licencjonowanego instruktora wspinaczki (nieodpłatne)). W wyprawie bez trudności biorą udział osoby nie mające styczności ze wspinaczką. Należy jednak podkreślić, że mimo stałego nadzoru dwóch instruktorów (dla grupy 7-8 os.) zjazdy na linach wymagają skupienia i szczególnej odpowiedzialności.

Co do bezpieczeństwa w Jordanii. Jordania jest krajem stabilnym, bezpieczniejszym od wielu europejskich stolic. Nasz tour odbywa się z dala od granic Syrii czy Iraku, w południowo-zachodniej części kraju.

Daty i koszt

 • listopad 2020 (4-5 dni) – Góry Wadi Rum, wspinaczka z przewodnikiem. Toury indywidualne.

Dla gości indywidualnych (max 2 os) wspinaczka z przewodnikiem po najbardziej spektakularnych drogach wspinaczkowych Wadi Rum. Opcjonalnie mamy do dyspozycji własne auto terenowe (Mitsubishi Pajero) na indywidualne wyprawy (1-4 os)  przez pustynię Wadi Rum. Koszty i czas wg indywidualnych ustaleń z chętnymi.

 • 31.10-7.11 2020/ “Wielkie szlaki Wadi Rum”

8 dni/ Odwiedzamy: skarby światowego dziedzictwa UNESCO – WADI RUM i PETRA/ Program skupiony na przygodach na pustyni i w górach Wadi Rum/ Trek przez najbardziej spektakularne górskie szlaki/ obozy na pustyni/ z przewodnikiem/ grupa max. 8 osób/ koszt 4750 zł/ Uwaga: dla osoby zapisującej 2 dodatkowe osoby dorosłe 200 zł zniżki. (opcjonalny termin 29.10 – 5.11) 

 • 26 grudnia 2019 – 2 stycznia 2021/ “Sylwester w księżycowej dolinie”

/ 8 dni/ W programie: skarby światowego dziedzictwa UNESCO – WADI RUM i PETRA/ Trek przez najbardziej spektakularne górskie szlaki Wadi Rum + obozy na pustyni – te beduińskie z łóżkami i prysznicem i nasz własny “sylwestrowy” w kanionie daleko na pustyni. W dziczy, ale z szampanem ;-). Odwiedzimy też Petrę, legendarne miasto wykute w skale przed naszą erą. Zobaczymy jej najbardziej spektakularne skarby/ grupa max. 8 osób/ koszt 4750 zł/ Uwaga: dla osoby zapisującej dodatkowe 2 osoby 200 zł zniżki.

 • 10-17 kwietnia 2021 / FOTO-WYPRAWA “Wadi Rum i największe atrakcje Jordanii”

Podczas tej wyprawy spędzamy więcej (niż zazwyczaj) czasu poza pustynią Wadi Rum, za to odwiedzamy więcej atrakcji.  W programie skarby światowego dziedzictwa UNESCO:

1.PETRA – legendarne miasto Nabatejczyków, wykute w skale spektakularne fasady.

2.MORZE MARTWE – kryształy soli, dzikie plaże…

3. WADI MUJIB – pełen wody kanion z wielkimi ścianami zasłaniającymi niebo nad głową. Wędrujemy i płyniemy po pas w wodzie w kierunku spektakularnego wodospadu. Odświeżający  kanioning.

4.AMMAN, stolica kraju, klimatyczne knajpy z muzyka na żywo…

5.WADI RUM nasz główny cel to spektakularne górskie szlaki Wadi Rum + obozy na pustyni.

FOTO-WYPRAWA to wyjazd skupiony na fotografii. Nie spieszymy się, poszukujemy ciekawych  kadrów. Planujemy miejsca i przygody pamiętając o świtach, zachodach i ciekawych bohaterach.

Wyprawa dla entuzjastów fotografii.

Grupa max. 7 osób/ koszt 4850 zł/ Uwaga: dla osoby zapisującej dodatkowe 2 osoby 200 zł zniżki. UWAGA – TANIE BILETY LOTNICZE !/ 

∗wliczone dodatkowo wygodne hotele (4* lub 3*) ze śniadaniem w: Petrze, nad M.Martwym (opcja z basenem) i w Ammanie. Nie wliczone obiady w tych miejscach.


⇒  Inne typy wyjazdów:  1. indywidualny guiding na wielkich ścianach gór Wadi Rum, największe wspinaczki, nieznane zakątki Wadi Rum – prowadzi David Kaszlikowski.  2.weekend w Wadi Rum/Petra/4 dni/ max. 4 osoby/ w programie: skarby światowego dziedzictwa UNESCO – WADI RUM i PETRA, wycieczki na pustyni i przez najbardziej spektakularne górskie szlaki Wadi Rum/ z przewodnikiem/ 4 dni – koszt ca. 3500 zł przy 4 osobach/ terminy wg indywidualnych ustaleń 3. DLA RODZINY (wg indywidualnego programu).  4. DLA FIRM/”Weekend na pustyni Wadi Rum”/  atrakcje: lot balonem, safari 4WD, labirynt kanionów, warsztaty fotografii….  /4 dni/ ilość osób do 70.

Napisz do nas/ Rezerwuj

Co jest wliczone w cenę: Transport w Jordanii (pełny)/ Wyżywienie (bez posiłków w trasie w dniu dojazdu i wyjazdu, oraz na terenie Petry)/ Noclegi – włącznie z beduińskimi obozami na pustyni i hotelem w Petrze./ Prowadzenie całego wyjazdu./ Przewodnictwo w górach i na pustyni – licencjonowani instruktorzy górscy i przewodnicy beduińscy./ Sprzęt górski/

Nie wliczone: Bilet lotniczy (ceny z Warszawy 200-900 zł). Zapewniamy pomoc w zakupie./ Posiłki w dniu dojazdu i wylotu, oraz w Petrze./ Opcjonalny dojazd do granicy Jordanii (dla grupy jadącej z Eilatu- bus ok 10$)/ Koszt biletów wstępu do Petry i Wadi Rum Protected Area/wiza lub Jordan Pass/ Drinki (poza napojami do posiłków)./ Suchy prowiant na trekking/ Napiwki.

Jebel Rumm traverse
Petra
Red Dune
At Dead Sea
Top of J.Rum
Wild bivy
Traditional bread
Desert Camp
on top of Ar- Raqa with Ali Eid

Wadi rum adventure tour


Galeria

 

 

opinie o nas

Byłem w wielu miejscach, latałem na paralotni w różnych krajach, nurkowałem, ale śmiało mogę powiedzieć, że wyjazd do Wadi Rum to jedna z moich najlepszych podróży.  Obcowanie z prawdziwą pustynią, odcięcie od cywilizacji i zasięgu komórek. Rezultat- prawdziwy wypoczynek. Od wyjazdu minęło już trochę czasu, a ja wciąż  czuję się pełen energii. Doceniam bardzo możliwość poznania życia Beduinów, niespotykane nigdzie indziej widoki, wędrówki po bajkowych górach, super jedzenie…  Chcesz przeżyć wspaniały urlop, dzwoń do Dawida, kupuj bilet, pakuj plecak i baw się dobrze.

Andrzej Dębowski

 

 

David i Eliza odwiedzają Wadi Rum od dawna. Nie tylko eksplorują  i wytyczają nowe drogi wspinaczkowe, ale promują Wadi Rum w swoich artykułach i zdjęciach.

Nasza rodzina od lat współpracuje przy organizacji wypraw przygodowych Davida Kaszlikowskiego. Gościmy prowadzone przez niego grupy w naszych obozowiskach.  Zdecydowanie polecamy ich jako godnych zaufania współpracowników z  oryginalnym  podejściem  do górskiej przygody.

     Salman Eid Al–Zalabeh

Miałam okazję spędzić z Elizą i Davidem świetnie zorganizowany tydzień w Jordanii. Jeśli chcecie spędzić aktywnie czas, poznać super ludzi i o własnych siłach (a nie z pokładu busa) poznać Wadi Rum to jest to wyjazd dla Was.   W zaledwie tydzień odwiedziliśmy  wiele pięknych miejsc.  Poza tym sprawdziliśmy swoje umiejętności w kanionach, na trekkingu i wspinaniu. Mimo, że był to wyjazd półki „zorganizowanych", a takich z założenia unikam ( bo nie lubię  jak ktoś organizuje mi czas), tym razem kompletnie nie odczuwałam podziału organizator - grupa. Super przygodowy i partnerski wyjazd. POLECAM!!!

Justyna Ratajczak

Wyjazdy z VerticalVision.pl to niezapomniane przeżycie. Bardzo dobra organizacja, cudowna atmosfera, przepiękne miejsca - idealny sposób na oderwanie się od codziennego życia i nabranie energii na kolejne miesiące. Zdecydowanie polecam!

Magda Janicka

[/slide]

... wspaniała przygoda, piękne widoki, cudowne wspomnienia. Dzięki za przemyślną organizację, pomoc i opiekę. Zapraszam do Chengdu.

Ha Rong (Chiny)