przygodowa wyprawa w Jordanii


Wadi rum tour

Jedna z najwspanialszych przygód w życiu…Trekking starożytnymi szlakami przez ukryte, sekretne kaniony, prosto na szczyty najwyższych górskich formacji w Jordanii.

magazyn The Telegraph Daily

(English version HERE)

góry, pustynia i skarby


Wadi Rum tour

Zapraszamy na unikalną wyprawę do Jordanii, podczas której poznasz najciekawsze miejsca i historie Wadi Rum.

Wielkie otwarte przestrzenie, jakby ulepione z plasteliny góry z czerwonego piaskowca, ogromne wydmy i łuki skalne – podróż przez Wadi Rum jest jak wizyta na innej planecie. Nie bez powodu Wadi Rum – której arabska nazwa to “księżycowa dolina”- wystąpiło w wielu filmach, takich jak: “Marsjanin” (z M. Damonem), “Transformers” czy “Lawrence z Arabii”. Rejon został także wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Gdy patrzysz na Wadi Rum ze szczytu góry, spokojnie obserwując zachód słońca, trudno uwierzyć, że te dzikie przestrzenie były zamieszkane przez wiele kultur już od czasów prehistorycznych. W rejonie znajduje się ponad 30 odkrywek archeologicznych, w których odnaleziono skarby sprzed 4000 lat. Na ścianach kanionów bez trudu odnajdziesz starożytne inskrypcje i rysunki naskalne. Z pomocą przewodnika natkniesz się nawet na mapę wykutą w kamieniu. Wskazywała drogę spragnionym karawanom sprzed setek lat.

Dopiero w latach 80-tych XX wieku Wadi Rum odkrywają alpiniści. Na 500-metrowych ścianach wspinacze wytyczają nowe drogi, wędrują przez zapomniane kaniony, na nowo odkrywają dawne przejścia i kaniony odwiedzane setki lat wcześniej przez beduińskich myśliwych. Legendarne Wadi Rum powoli odsłania swoje tajemnice. Najlepszym tego przykładem jest szlak który udało nam się przejść kilka sezonów temu. Razem z naszym beduińskim przyjacielem Alim, odnaleźliśmy używane setki lat wcześniej przejście na szczyt góry Ar-Raqa. Ali od wczesnego dzieciństwa  marzył by dostać się do “białych piasków” leżących pod samym szczytem jednak projekt wydawał mu się zbyt ryzykowny bez towarzystwa wspinaczy i ich liny ;-).

Nasz tour to wyjazd dla pasjonatów przygody. Wędrujemy przez eksponowane kaniony (czasem z asekuracją), jeździmy na wielbłądach i jeepach, śpimy w beduińskich namiotach, zjeżdżamy na linach i latamy balonem nad pustynią (opcjonalnie). Dodatkowo odwiedzimy legendarną Petrę – starożytne miasto Nabatejczyków. Wyjazd będzie prowadzony przez doświadczonych alpinistów we współpracy z Beduinami z Wadi Rum. Poznasz miejsca mniej znane, niedostępne bez nas i gospodarzy rejonu.

wadi rum tour

atrakcje

 • wędrujemy przez nieosiągalne dla typowych turystów kaniony (z przewodnikiem).
 • odwiedzamy przypominające Mars miejsca z filmów : “Marsjanin”, “Lawrence z Arabii” czy “Indiana Jones”.
 • zjeżdżamy na linach (profesjonalne przeszkolenie wliczone).
 • podziwiamy i wspinamy się na najciekawsze łuki skalne Wadi Rum.
 • wieczory spędzamy w beduińskich obozowiskach, często przy ogniskach z widokiem na rozgwieżdżone niebo (są łóżka, koce i prysznice).
 • na pustyni poznajemy i przemieszczamy się z  Beduinami z szanowanej rodziny Al-Zalabieh.
 • jeździmy na wielbłądach i na jeepach (4WD).
 • odwiedzamy ogromne Czerwone Wydmy.
 • podziwiamy inskrypcje i malunki naskalne sprzed tysięcy lat.
 • smakujemy tradycyjną beduińską kuchnię, z prezentacją posiłków szykowanych w pustynnych warunkach.
 • odwiedzimy Petrę – starożytną metropolię wykutą w skale. Petra to największy skarb Jordanii, obiekt światowego dziedzictwa UNESCO.  Tu kręcono film “Indiana Jones i ostatnia krucjata”.

OPCJONALNIE:

 •  lot balonem nad pustynią (dopłata)
 •  trawers masywu Jebel Rum i wejście na szczyt drugiego najwyższego szczytu Jordanii, z biwakiem pod gwiazdami, zjazdy na linach, wielka przygoda z przewodnikiem.  (wyjście zależne od kondycji grupy i pogody, bez dopłat).
 • wspinaczka na skałkach pod okiem instruktora (bez dopłat).
 • po serii przygód w górach, dla relaksu spędzimy noc w luksusowym obozie w marsjańskim stylu (szwedzki stół, bar pod gwiazdami, gorące prysznice, air-con).

 

Desert Camp

Charakter wyjazdu

Naszym głównym celem są góry i pustynia Wadi Rum. Istotą wyjazdu jest połączenie elementów przygodowych (trekking, wielbłądy, zjazdy na linach, biwak w górach) z poznawaniem 2 największych atrakcji Jordanii (także Petra). Trasa prowadzi przez ukryte kaniony niedostępne dla typowych turystów. Będziemy wędrować przez piasek, będzie gorąco, może też być zimno, będziemy zmęczeni. Nie jest to wyjazd “plażowy”;-) Natomiast wieczorem relaksujemy się w obozowiskach Beduinów. Będą obozy surowe z zimnym prysznicem (ale z łóżkiem) i luksusowe (klimatyzacja w namiocie, gorąca woda). Co najmniej jedną noc spędzimy na dzikim biwaku pod gwiazdami. Dwie noce w wygodnym hotelu.

Wyjazd możliwy dla aktywnych rodzin z dziećmi/młodzieżą.

Trudność

Średnia. Okazjonalnie wymagany dłuższy wysiłek. Eksponowane szlaki górskie.  Zazwyczaj zabezpieczone liną, ale także przepaściste przejścia łatwe technicznie – bez liny  (potrzebujący wspomagani przez przewodnika). Nie trzeba być wspinaczem.

Umiejętności i bezpieczeństwo

Przydaje się umiejętność zjeżdżania na linie, jednak zapraszamy także osoby nie mające dotąd styczności z linami (zapewniamy przeszkolenie licencjonowanego instruktora wspinaczki (nieodpłatne)). W wyprawie bez trudności biorą udział osoby nie mające styczności ze wspinaczką. Należy jednak podkreślić, że mimo stałego nadzoru dwóch instruktorów (dla grupy 7-8 os.) zjazdy na linach wymagają skupienia i szczególnej odpowiedzialności.

Co do bezpieczeństwa w Jordanii. Jordania jest krajem stabilnym, bezpieczniejszym od wielu europejskich stolic. Nasz tour odbywa się z dala od granic Syrii czy Iraku, w południowo-zachodniej części kraju.

Daty i koszt

Wyprawy przygodowe:

 • Zimowe Ferie 2024 (luty 2-9) – “Sekrety księżycowej doliny”. Precyzyjna data do ustalenia. Daj znać jaki termin ci pasuje. Odwiedzamy: skarby światowego dziedzictwa UNESCO – WADI RUM i PETRA / Program skupiony na przygodach na pustyni i w górach Wadi Rum + zjazdy na linach + przejścia kanionami / Trek przez najbardziej spektakularne górskie szlaki i kaniony. Zjazdy na linach, przejścia przez dzikie kaniony. Obozy na pustyni – te beduińskie z łóżkami i prysznicem oraz nasz własny obóz pod gwiazdami, w kanionie daleko na pustyni. Odwiedzimy też Petrę – jeden z “siedmiu cudów” świata, legendarne miasto wykute w skale przed naszą erą, a także M.Martwe (plaża z kryształami soli) i, dla relaksu, luksusowy hotel i gorące wodospady Ma’In. Wyjazd z przewodnikiem i instruktorem wspinaczki. Grupa max. 8 osób. Koszt 1500Euro
 • 24.03-4.04.2024 – wyprawa przygodowa MAROKO.  Galeria z podobnej wyprawy TU
 •  30.04-7.05.2024 – “Wyprawa w księżycowej dolinie Wadi Rum” + największe atrakcje Jordanii (Petra, Morze Martwe, Wadi Mujib) Trek przez najbardziej spektakularne górskie szlaki Wadi Rum + zjazdy na linach + przejścia kanionami + obozy na pustyni. Obozy beduińskie z łóżkami i prysznicem oraz nasz własny obóz pod gwiazdami, w kanionie daleko na pustyni. Na wyjeździe tym koncentrujemy się na przygodach w górach Wadi Rum, ale odwiedzamy też więcej innych atrakcji m.in. Wadi Mujib – wypełniony wodą przepiękny kanion, przez który będziemy płynąć (wstęp od 18 lat – dla młodzieży baseny i plaża M.Martwego).  Będziemy też nad Morzem Martwym i w Petrze – jednym z “siedmiu cudów” świata, legendarnym mieście wykutym w skale przed naszą erą. / Grupa max. 8 osób/ Koszt 1500eur
 • 24/25czerwca 2024 – wyprawa Turcja, “Przez kaniony Taurus”, przygodowy i zabawowy wyjazd dla spragnionych przygody dorosłych, ale także dla rodzin z dziećmi. Wyprawa naładowana atrakcjami: wspinaczka, rafting, canyoning, jaskinie, jacht i sporo wody dla ochłody i relaksu. Dużo natury. więcej TU.
 • 29.10-5.11.2024; “Sekrety księżycowej doliny” – Wadi Rum i Petra. Termin wokół Wszystkich Świętych. (także dla rodzin). Odwiedzamy: skarby światowego dziedzictwa UNESCO – WADI RUM i PETRA / Program skupiony na przygodach na pustyni i w górach Wadi Rum + zjazdy na linach + przejścia kanionami / Trek przez najbardziej spektakularne górskie szlaki i kaniony. Zjazdy na linach, przejścia przez dzikie kaniony. Obozy na pustyni – te beduińskie z łóżkami i prysznicem oraz nasz własny obóz pod gwiazdami, w kanionie daleko na pustyni. Odwiedzimy też Petrę – jeden z “siedmiu cudów” świata, legendarne miasto wykute w skale przed naszą erą. Wyjazd z przewodnikiem i instruktorem wspinaczki. Grupa max. 8 osób. Koszt 1500Euro Uwaga: możliwość dodania do programu wizyty nad M.Martwym oraz widowiskowego kanionu Mujib (odświeżająca słodka woda). 
 • 29.12 23 – 5.01.25; “Sekrety księżycowej doliny”+ SYLWESTER pod gwiazdami w obozie na pustyni. Także dla rodzin (pełny program możliwy dla młodzieży od lat 9). Odwiedzamy skarby światowego dziedzictwa UNESCO – WADI RUM i PETRA / Program skupiony na przygodach na pustyni i w górach Wadi Rum / Trek przez najbardziej spektakularne górskie szlaki i kaniony Wadi Rum. Zjazdy na linach, przejścia przez dzikie kaniony. Obozy na pustyni – te beduińskie z łóżkami i prysznicem oraz nasz własny obóz pod gwiazdami, w kanionie daleko na pustyni. Odwiedzimy też Petrę – jeden z “siedmiu cudów” świata, legendarne miasto wykute w skale przed naszą erą. Wyjazd z przewodnikiem i instruktorem wspinaczki. Grupa max. 8 osób. Koszt 1500Euro Uwaga: możliwość dodania do programu wizyty nad M.Martwym oraz relaksu w gorących źródłach Ma’In. 

Wyprawy na życzenie. Wspinaczka z przewodnikiem:

 •  “Wadi Rum Safari”/ INDYWIDUALNY WYJAZD DLA MAŁEJ GRUPY / Terminy: marzec-maj; październik- grudzień; możliwy także termin na Boże Narodzenie/ Mamy własne auto terenowe i udajemy się do dolin do jakich turyści zazwyczaj nie docierają.  Wjeżdżamy w dzikie kaniony, rozbijamy obozy na pustyni, odwiedzamy mało znane doliny Wadi Rum. Jesteśmy niezależni, a trasa jest dostosowana do ekipy – stajemy, gdzie i kiedy chcemy. Na naszej trasie także M. Martwe i Wadi Mujib – wypełniony wodą przepiękny kanion, przez który będziemy płynąć (wiek. minimum 17 lat), a także Petra – jeden z “siedmiu cudów” świata, legendarne miasto wykute w skale przed naszą erą. Ekipa: max 4os. + guide. Wg życzenia wyprawa może być uzupełniona o wspinanie skałkowe i zjazdy na linach.  Koszt: 1500 Euro/os (niewliczone bilety lot, i bilety wstępu, niewliczone jedzenie – ustalamy indywidualnie).
 • BIG WALL w Wadi Rum – wspinaczka wielowyciągowa dla gości indywidualnych (max 2.os.) Wspinaczka po najbardziej spektakularnych ścianach Wadi Rum, największe klasyki w ciągu 5-6 dni. Trad+sport do 400m. Trudności od IV-7b, wg preferencji moich gości. Prowadzę także mało doświadczonych. Zespoły tylko 1-2 os. Jeśli chcecie możemy mieć prywatne auto terenowe na cały wyjazd. Wg życzenia możemy także odwiedzić Petrę i pełne ciepłej wody kaniony w okolicy M.Martwego.

Daty wypraw wspinaczkowych (możliwe ustalenia indywidualne):

 1. 9-16.02 (big wall wspin lub Wadi Rum safari)
 2. 18-25.02 (big wall)
 3. 25.02-4.03 (big wall)
 4. 4.03-11.03 (big wall)
 5. 11-18.03 – safari Wadi Rum+ wspinaczka skałki (sport,1-2 miejsc)
 6. 24.03-4.04 – wyprawa przygodowa MAROKO (wspinaczki w Todrze i Taghii)

Opcja kursu wspinaczki wielowyciągowej + guiding wg programu lub wspólna wspinaczka w pojedyncze dni, na indywidualnych zasadach. Koszty przybliżone: 1200Euro/os. – w wersji zespołu 2-osobowego. (bez biletu lot., co dokładnie wliczone ustalamy z zespołem.)


⇒ Inne typy wyjazdów: 1. indywidualny guiding na wielkich ścianach gór Wadi Rum, największe wspinaczki, nieznane zakątki Wadi Rum. Prowadzi David Kaszlikowski.  2.weekend w Wadi Rum/Petra/4 dni/ max. 4 osoby/ w programie: skarby światowego dziedzictwa UNESCO – WADI RUM i PETRA, wycieczki na pustyni i przez najbardziej spektakularne górskie szlaki Wadi Rum/ z przewodnikiem/ 4 dni – koszt ca. 4700zł/os przy 4 osobach/ terminy wg indywidualnych ustaleń 3. DLA RODZINY (wg indywidualnego programu).  4. DLA FIRM/”Weekend na pustyni Wadi Rum”/ atrakcje: lot balonem, safari 4WD, labirynt kanionów, warsztaty fotografii….  /4 dni/ ilość osób do 70.

Napisz do nas/ Rezerwuj

Co jest wliczone w cenę na wyprawach “przygodowych”: Transport w Jordanii (pełny)/ Wyżywienie (bez posiłków w trasie w dniu dojazdu/wyjazdu, oraz w Petrze) / Noclegi – włącznie z beduińskimi obozami na pustyni i hotelem w Petrze. / Prowadzenie całego wyjazdu. / Przewodnictwo w górach i na pustyni – licencjonowani instruktorzy górscy i przewodnicy beduińscy. / Sprzęt górski/

Nie wliczone: Bilet lotniczy (ceny z Warszawy 400-1600 zł). Zapewniamy pomoc w zakupie. / Posiłki w dniu dojazdu i wylotu, oraz w Petrze. / Koszt biletów wstępu do Petry i Wadi Rum Protected Area, Wadi Mujib/wiza lub Jordan Pass/ Drinki (poza napojami do posiłków). / Suchy prowiant na trekking/ Napiwki.

                          Strona ma charakter informacyjny. Nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.

Jebel Rumm traverse
Petra
Red Dune
At Dead Sea
Top of J.Rum
Wild bivy
Traditional bread
Desert Camp
on top of Ar- Raqa with Ali Eid

Wadi rum adventure tour


Galeria

 

 

opinie o nas

Byłem w wielu miejscach, latałem na paralotni w różnych krajach, nurkowałem, ale śmiało mogę powiedzieć, że wyjazd do Wadi Rum to jedna z moich najlepszych podróży.  Obcowanie z prawdziwą pustynią, odcięcie od cywilizacji i zasięgu komórek. Rezultat- prawdziwy wypoczynek. Od wyjazdu minęło już trochę czasu, a ja wciąż  czuję się pełen energii. Doceniam bardzo możliwość poznania życia Beduinów, niespotykane nigdzie indziej widoki, wędrówki po bajkowych górach, super jedzenie…  Chcesz przeżyć wspaniały urlop, dzwoń do Dawida, kupuj bilet, pakuj plecak i baw się dobrze.

Andrzej Dębowski

 

 

David i Eliza odwiedzają Wadi Rum od dawna. Nie tylko eksplorują  i wytyczają nowe drogi wspinaczkowe, ale promują Wadi Rum w swoich artykułach i zdjęciach.

Nasza rodzina od lat współpracuje przy organizacji wypraw przygodowych Davida Kaszlikowskiego. Gościmy prowadzone przez niego grupy w naszych obozowiskach.  Zdecydowanie polecamy ich jako godnych zaufania współpracowników z  oryginalnym  podejściem  do górskiej przygody.

     Salman Eid Al–Zalabeh

Miałam okazję spędzić z Elizą i Davidem świetnie zorganizowany tydzień w Jordanii. Jeśli chcecie spędzić aktywnie czas, poznać super ludzi i o własnych siłach (a nie z pokładu busa) poznać Wadi Rum to jest to wyjazd dla Was.   W zaledwie tydzień odwiedziliśmy  wiele pięknych miejsc.  Poza tym sprawdziliśmy swoje umiejętności w kanionach, na trekkingu i wspinaniu. Mimo, że był to wyjazd półki „zorganizowanych", a takich z założenia unikam ( bo nie lubię  jak ktoś organizuje mi czas), tym razem kompletnie nie odczuwałam podziału organizator - grupa. Super przygodowy i partnerski wyjazd. POLECAM!!!

Justyna Ratajczak

Wyjazdy z VerticalVision.pl to niezapomniane przeżycie. Bardzo dobra organizacja, cudowna atmosfera, przepiękne miejsca - idealny sposób na oderwanie się od codziennego życia i nabranie energii na kolejne miesiące. Zdecydowanie polecam!

Magda Janicka

[/slide]

... wspaniała przygoda, piękne widoki, cudowne wspomnienia. Dzięki za przemyślną organizację, pomoc i opiekę. Zapraszam do Chengdu.

Ha Rong (Chiny)