obóz wspinaczki w górach Jordanii


Wadi Rum

Zapraszamy na wyjazd wspinaczkowy do legendarnego Wadi Rum w Jordanii.  Poznamy najciekawsze miejsca pustynnych gór Wadi Rum. Będziemy wspinać się, jeździć jeepami i spać w obozowiskach na pustyni.


Wadi Rum zostało odkryte dla nowoczesnej wspinaczki dopiero w roku 1984 przez angielskich wspinaczy Diane Taylor i Tony’ego Howarda. Wkrótce dołączyli do nich inni eksploratorzy. Lata 80-te i 90-te to “złoty okres” wspinaczkowej eksploracji historii Wadi Rum. Wyobraźcie sobie odkrycie 200-500-metrowych ścian, pod które dochodzi się labiryntem kanionów z czerwonego, jakby wyrzeźbionego piaskowca. Innym odkryciem tego okresu było odnalezienie zapomnianych przejść wytyczonych setki lat temu przez beduińskich myśliwych. Nasze osobiste doświadczenia z Wadi Rum sięgają roku 2008, kiedy wytyczyliśmy swoje wielowyciągowe drogi wspinaczkowe w kanionie Barrah  (Kicia, Abu Ali).  Przede wszystkim jednak zaprzyjaźniliśmy się szanowaną rodziną szejka Atayega Al-Zalabeh. Od tego czasu przeszliśmy w Wadi Rum kilkadziesiąt dróg wspinaczkowych, wytyczyliśmy kolejne nowe linie i udało nam się odnaleźć kilka spektakularnych szlaków, których próżno by szukać na mapie czy w jakimkolwiek przewodniku.

Ale Wadi Rum to znacznie więcej niż cel wspinaczkowy. Wielkie otwarte przestrzenie, ogromne wydmy i łuki skalne. Nasza podróż jest jak wizyta na innej planecie. Nie bez powodu Wadi Rum – której arabska nazwa to “księżycowa dolina”- wystąpiło w wielu filmach, takich jak: “Marsjanin” (z M. Damonem), “Transformers” czy “Lawrence z Arabii”. Rejon został także wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Gdy patrzysz na Wadi Rum ze szczytu góry, spokojnie obserwując zachód słońca, trudno uwierzyć, że te dzikie przestrzenie były zamieszkane przez wiele kultur już od czasów prehistorycznych. W rejonie znajduje się ponad 30 odkrywek archeologicznych, w których odnaleziono skarby sprzed 4000 lat. Na ścianach kanionów bez trudu odnajdziesz starożytne inskrypcje i rysunki naskalne. Z naszą pomocą natkniesz się nawet na mapę wykutą w kamieniu. Wskazywała drogę spragnionym karawanom sprzed setek lat.

CHARAKTER WYJAZDU

Głównym celem wyjazdu są góry i pustynia Wadi Rum, ale odwiedzimy także Petrę – skarb narodowy Jordanii.  Istotą wyjazdu jest połączenie wspinaczki skalnej (na drogach ubezpieczonych i z asekuracja tradycyjną) z elementami turystyki przygodowej (wędrówka przez spektakularne kaniony, łuki skalne, zjazdy na linach, biwak w górach). Odwiedzimy niższe, sportowe sektory do wspinaczki i ukryte kaniony niedostępne dla typowych turystów. Będziemy wspinać się, będzie gorąco, będziemy zmęczeni. Natomiast wieczorem relaksujemy się w obozowiskach Beduinów. Będą obozy surowe z zimnym prysznicem i luksusowe (klimatyzacja w namiocie, gorąca woda). Jedną noc spędzimy na dzikim biwaku pod gwiazdami. Dwie noce – już w Petrze – w wygodnym hotelu.

UMIEJĘTNOŚCI

Przydaje się umiejętność zjeżdżania na linie i asekuracji (co najmniej na wędkę). Dla osób które nie miały dotąd styczności z linami zapewniamy przeszkolenie na ściance lub pełny kurs wspinaczki skalnej. Należy podkreślić, że mimo stałego nadzoru instruktorów asekuracja czy zjazdy na linach wymagają skupienia i szczególnej odpowiedzialności.

 BEZPIECZEŃSTWO

(bezpieczeństwo w Jordanii) Jordania jest krajem stabilnym, bezpieczniejszym od wielu europejskich stolic. Nasz tour odbywa się z dala od granic Syrii czy Iraku, w południowo-zachodniej części kraju.

(bezpieczeństwo z nami) Jesteśmy licencjonowanymi (od 2004) instruktorami wspinaczki, aktywnymi alpinistami i eksploratorami. Jako jedni z nielicznych polskich wspinaczy wytyczamy nowe, często trudne drogi wspinaczkowe na wyprawach na wielu kontynentach. Podczas wypraw w Jordanii współpracujemy z lokalnymi przewodnikami beduińskimi.

Co spakować

Pełną listą pakowania dostaniesz po rezerwacji. Z rzeczy podstawowych powinieneś mieć: ciepłą kurtkę, śpiwór (komfort ok.0st.), wygodne buty. Do wspinu: uprząż wspinaczkowa, buty (nie za ciasne), przyrząd do asekuracji/zjazdów. Jeśli masz : ekspresy i linę.

obóz wspinaczki w wadi rum


Galeria

Program

1.dzieńprzelot z Polski do Jordanii. Przejazd do wioski Rum ( z krótką wizytą w Aqabie – wymiana pieniędzy, zakupy). Nocleg w kwaterze w wiosce.

2.dzień – autami 4WD jedziemy w głąb pustyni. Po krótkiej przerwie w obozowisku beduińskim przejeżdżamy do sektoru wspinaczkowego, gdzie rozpoczynamy wspinanie na drogach do 30m wys. Rejon ubezpieczony ringami, (możliwe wędki), możliwe 3-wyciągowe drogi trad. Pod wieczór wracamy do obozowiska beduińskiego gdzie spędzimy noc. W obozie: 2-os domki, koce, prysznic, tradycyjny posiłek beduiński, ognisko na wydmie.

3.dzień – Jeepy podwożą nas do masywu z najwyższym łukiem skalnym Wadi Rum. wejście/zejście (3 h) z elementami wspinaczki. Po lunchu, jedziemy do dzikiego i największego kanionu/doliny w rejonie gdzie rozłożymy swój własny obóz (namioty). Jeszcze tego samego popołudnia wspinaczka na drogach bezpośrednio nad obozem. Wieczorny posiłek przy ognisku gotujemy sami.

4.dzień – od rana wspinaczka sportowa/lub trad (rysy). Dla chętnych przeszkolenie w osadzaniu własnej asekuracji, podchodzeniu  na linie.  Po kilku godzinach wędrujemy w kierunku bocznego  kanionu, który – z elementami wspinaczki i zjazdem na linie – wyprowadzi nas prosto do czekającego auta. Wieczór (po 1h jazdy jeepami) spędzimy w luksusowym obozowisku (air con, gorący prysznic, stół szwedzki, shisha…).

5.dzień – Leniwa pobudka, późne śniadanie. Z obozu wychodzimy w kierunku wielkiej ściany Nassrani. W okolicy znajduje się wąskie wejście do kanionu, który wyprowadzi nas do sąsiedniej doliny. Zanim to nastąpi udajemy się w rejon znanej drogi wielowyciągowej The Beauty. Przed nami ciekawe wspinaczki 1-wyciągowe, wędka i praktyka wspinania na własnej asekuracji. Nocleg w wiosce Rum.

6.dzieńZjazdy na linach w głąb wielkiego masywu Khazali. Dużo zjazdów ;-). Zjeżdżamy do kanionu sławnego z bogatych rysunków i inskrypcji naskalnych sprzed tysięcy lat. Odwiedza go wielu turystów, ale tylko wspinacze prowadzeni przez przewodnika mogą zobaczyć go w całości tak jak my. Wieczorem przejazd do Petry. Nocleg w hotelu. Obiad w restauracji.

*Poranny transport w okolice masywu Khazali może odbyć się jeepem, lub opcjonalnie na wielbłądach (dopłata).

7.dzień –  Zwiedzanie Petry. Najciekawsze historie i miejsca. Nocleg w hotelu.

8.dzień – Przejazd do granicy i na lotnisko.

Powyższy program jest prowizorycznym szkicem prezentującym najważniejsze atrakcje wyjazdu i może ulec zmianie ze względu na pogodę, kondycję grupy i rezerwacje w okresie wyjazdu. W galerii slajdów powyżej znajdują się zdjęcia prezentujące wybrane etapy wyjazdu (klikaj strzałki lewa/prawa).

DATY I KOSZT

  • 4 -11 listopada 2022/ 8 dni/ organizujemy wyjazd pt. “wspinaczka i kaniony Wadi Rum” skupiony na łatwej wspinacze skalnej, najbardziej spektakularnych szlakach gór Wadi Rum+ obozy na pustyni / z przewodnikiem/ grupa max. 8 osób/ koszt 4580 zł/ Uwaga: dla osoby zapisującej dodatkowe 2 osoby 200 zł zniżki.

Co jest wliczone w cenę: Transport/ Wyżywienie (większość)/ Noclegi/ Prowadzenie całego wyjazdu. / Przewodnictwo w górach i na pustyni – licencjonowani instruktorzy górscy i przewodnicy beduińscy. / Sprzęt górski.

Nie wliczone: Bilet lotniczy (ceny z Warszawy 200-900 zł)./ Koszt biletów wstępu do Petry i Wadi Rum Protected Area/ 2 obiady w restauracji w Wadi Musa/ posiłek/ lunch z samej Petrze/ Drinki (poza napojami do posiłków). / Suchy prowiant. / Napiwki.

NAPISZ DO NAS/ REZERWUJ

opinie o nas

<>

Byłem w wielu miejscach, latałem na paralotni w różnych krajach, nurkowałem, ale śmiało mogę powiedzieć, że wyjazd do Wadi Rum to jedna z moich najlepszych podróży.  Obcowanie z prawdziwą pustynią, odcięcie od cywilizacji i zasięgu komórek. Rezultat- prawdziwy wypoczynek. Od wyjazdu minęło już trochę czasu, a ja wciąż  czuję się pełen energii. Doceniam bardzo możliwość poznania życia Beduinów, niespotykane nigdzie indziej widoki, wędrówki po bajkowych górach, super jedzenie…  Chcesz przeżyć wspaniały urlop, dzwoń do Dawida, kupuj bilet, pakuj plecak i baw się dobrze.

Andrzej Dębowski

 

David i Eliza odwiedzają Wadi Rum od dawna. Nie tylko eksplorują  i wytyczają nowe drogi wspinaczkowe, ale promują Wadi Rum w swoich artykułach i zdjęciach.

Nasza rodzina od lat współpracuje przy organizacji wypraw przygodowych Davida Kaszlikowskiego. Gościmy prowadzone przez niego grupy w naszych obozowiskach.  Zdecydowanie polecamy ich jako godnych zaufania współpracowników z  oryginalnym  podejściem  do górskiej przygody.

     Salman Eid Al–Zalabeh

Miałam okazję spędzić z Elizą i Davidem świetnie zorganizowany tydzień w Jordanii. Jeśli chcecie spędzić aktywnie czas, poznać super ludzi i o własnych siłach (a nie z pokładu busa) poznać Wadi Rum to jest to wyjazd dla Was.   W zaledwie tydzień odwiedziliśmy  wiele pięknych miejsc.  Poza tym sprawdziliśmy swoje umiejętności w kanionach, na trekkingu i wspinaniu. Mimo, że był to wyjazd półki „zorganizowanych”, a takich z założenia unikam ( bo nie lubię  jak ktoś organizuje mi czas), tym razem kompletnie nie odczuwałam podziału organizator – grupa. Super przygodowy i partnerski wyjazd. POLECAM!!!

Justyna Ratajczak

Wyjazdy z VerticalVision.pl to niezapomniane przeżycie. Bardzo dobra organizacja, cudowna atmosfera, przepiękne miejsca – idealny sposób na oderwanie się od codziennego życia i nabranie energii na kolejne miesiące. Zdecydowanie polecam!

Magda Janicka