góry, pustynia i skarby


Wadi Rum tour

Zapraszamy na unikalną wyprawę do Jordanii, podczas której poznasz najciekawsze miejsca i historie Wadi Rum.

Wielkie otwarte przestrzenie, jakby ulepione z plasteliny góry z czerwonego piaskowca, ogromne wydmy i łuki skalne – podróż przez Wadi Rum jest jak wizyta na innej planecie. Nie bez powodu Wadi Rum – której arabska nazwa to “księżycowa dolina”- wystąpiło w wielu filmach, takich jak: “Marsjanin” (z M. Damonem), “Transformers” czy “Lawrence z Arabii”. Rejon został także wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Gdy patrzysz na Wadi Rum ze szczytu góry, spokojnie obserwując zachód słońca, trudno uwierzyć, że te dzikie przestrzenie były zamieszkane przez wiele kultur już od czasów prehistorycznych. W rejonie znajduje się ponad 30 odkrywek archeologicznych, w których odnaleziono skarby sprzed 4000 lat. Na ścianach kanionów bez trudu odnajdziesz starożytne inskrypcje i rysunki naskalne. Z pomocą przewodnika natkniesz się nawet na mapę wykutą w kamieniu. Wskazywała drogę spragnionym karawanom sprzed setek lat.

Dopiero w latach 80-tych XX wieku Wadi Rum odkrywają alpiniści. Na 500-metrowych ścianach wspinacze wytyczają nowe drogi, wędrują przez zapomniane kaniony, na nowo odkrywają dawne przejścia i kaniony odwiedzane setki lat wcześniej przez beduińskich myśliwych. Legendarne Wadi Rum powoli odsłania swoje tajemnice. Najlepszym tego przykładem jest szlak który udało nam się przejść kilka sezonów temu. Razem z naszym beduińskim przyjacielem Alim, odnaleźliśmy używane setki lat wcześniej przejście na szczyt góry Ar-Raqa. Ali od wczesnego dzieciństwa  marzył by dostać się do “białych piasków” leżących pod samym szczytem jednak projekt wydawał mu się zbyt ryzykowny bez towarzystwa wspinaczy i ich liny ;-).

Nasz tour to wyjazd dla pasjonatów przygody. Wędrujemy przez eksponowane kaniony (czasem z asekuracją), jeździmy na wielbłądach i jeepach, śpimy w beduińskich namiotach, zjeżdżamy na linach i latamy balonem nad pustynią (opcjonalnie). Dodatkowo odwiedzimy legendarną Petrę – starożytne miasto Nabatejczyków. Wyjazd będzie prowadzony przez doświadczonych alpinistów we współpracy z Beduinami z Wadi Rum. Poznasz miejsca mniej znane, niedostępne bez nas i gospodarzy rejonu.