Tioman - przygodowa wyprawa


malezja

Dlaczego Tioman ?

Zapraszamy na pełną przygód wyprawę wokół eksplorowanego od niedawna masywu górskiego ukrytego w malezyjskiej dżungli.

Już w latach 70-tych magazyn ‘Time’ uznał malezyjskie Tioman za jedną z najpiękniejszych wysp świata. Jednak podczas gdy cały ruch turystyczny skoncentrował się nurkowaniu w północnej części wyspy, jej górzyste południe do dziś jest mało znane.

Tymczasem południowe Tioman to unikat. To być może jedyne miejsce na świecie gdzie tego samego dnia możesz się wspinać (lub wędrować) na poważną górę i nurkować na rafie koralowej ! W zasięgu ręki znajduje się wciąż mało eksplorowany masyw górski nazywany Dragon Horns (malaj. Bukit Nenek Simukut). Kiedy odwiedziliśmy Tioman po raz pierwszy (2010) za zdziwieniem zorientowaliśmy się, że mamy do czynienia z niemal dziewiczą górą której granitowe ściany – jedne z najwyższych w Azji Płd-Wsch – sięgają 300 m wysokości. Szczyty masywu pozostawały niezdobyte aż do roku 2000. Dopiero wtedy pierwsi eksploratorzy przedarli się przez dżunglę wytyczając tu pierwszą drogę wspinaczkową. Bez liny szczyt pozostaje niedostępny (Prowadzimy Cię z asekuracją i przewodnikiem).

Regularny szlak przez dżunglę, wytyczony został dopiero w roku 2007 przez naszego przyjaciela Sama.

Od tego czasu wytyczamy na wyspie nowe drogi wspinaczkowe, wyszukujemy i wycinamy przejścia przez dżunglę, zdobywamy ostatnie niezdobyte szczyty. W roku 2016  Jonas Wallin i David Kaszlikowski wytyczyli i stylowo przeszli jedną z najtrudniejszych dróg w masywie (Fever Dreams, 7c, 250m) na niezdobytej nigdy wcześniej górze, Mumbar.

Jednak nie wszystkie wejścia i szlaki na Tioman wymagają sportowego wytrenowania. Program naszego wyjazdu jest dopasowany także dla tych, którzy się nie wspinają, ale lubią przestrzenne szlaki górskie typu „via-ferrata” (grupa wspinaczkowa ma osobnego guida) i nie mają problemu z biwakiem pod gwiazdami czy w dżungli.  Część nocy spędzimy bowiem na hamakach ( część w luksusowych bungalowach).

Tioman to także spotkanie z dziką naturą. Południowa część wyspy jest wykorzystywana przez ludzi tylko w pasie brzegowym. Do niedawana rzadko kto zapuszczał się w głąb dżungli. A można w niej spotkać rzadkie gatunki takie jak : latający lis, kanczyl malajski (najmniejszy ssak kopytny na świecie), rafflesia – największy kwiat świata, a w bliskości plaż wielkie jaszczury z rodziny waranów, czy – regularnie – wielkie żółwie składające jaja. Podczas wejścia na Dragon Horns, wraz z wysokością zmieniają się strefy klimatyczne, robi się nieco chłodniej  i pojawiają się „mięsożerne” dzbaneczniki typowe dla miejsc takich jak Mount Kinabalu na Borneo.