Tioman adventure tour


MALEZJA-SMAK EKSPLORACJI

copyrights David Kaszlikowski

Tropikalna wyspa Tioman.  Wyprawa na dziewiczą górę. Przeprawa przez dżunglę. Idylliczne puste plaże,  rafa koralowa, ciepłe morze i snorkelling z żółwiami.  Atrakcja dodatkowa: Singapur. 12 dni.

Tioman - przygodowa wyprawa


malezja

Dlaczego Tioman ?

Zapraszamy na pełną przygód wyprawę wokół eksplorowanego od niedawna masywu górskiego ukrytego w malezyjskiej dżungli.

Już w latach 70-tych magazyn ‘Time’ uznał malezyjskie Tioman za jedną z najpiękniejszych wysp świata. Jednak podczas gdy cały ruch turystyczny skoncentrował się nurkowaniu w północnej części wyspy, jej górzyste południe do dziś jest mało znane.

Tymczasem południowe Tioman to unikat. To być może jedyne miejsce na świecie gdzie tego samego dnia możesz się wspinać (lub wędrować) na poważną górę i nurkować na rafie koralowej ! W zasięgu ręki znajduje się wciąż mało eksplorowany masyw górski nazywany Dragon Horns (malaj. Bukit Nenek Simukut). Kiedy odwiedziliśmy Tioman po raz pierwszy (2010) za zdziwieniem zorientowaliśmy się, że mamy do czynienia z niemal dziewiczą górą której granitowe ściany – jedne z najwyższych w Azji Płd-Wsch – sięgają 300 m wysokości. Szczyty masywu pozostawały niezdobyte aż do roku 2000. Dopiero wtedy pierwsi eksploratorzy przedarli się przez dżunglę wytyczając tu pierwszą drogę wspinaczkową. Bez liny szczyt pozostaje niedostępny (Prowadzimy Cię z asekuracją i przewodnikiem).

Regularny szlak przez dżunglę, wytyczony został dopiero w roku 2007 przez naszego przyjaciela Sama.

Od tego czasu wytyczamy na wyspie nowe drogi wspinaczkowe, wyszukujemy i wycinamy przejścia przez dżunglę, zdobywamy ostatnie niezdobyte szczyty. W roku 2016  Jonas Wallin i David Kaszlikowski wytyczyli i stylowo przeszli jedną z najtrudniejszych dróg w masywie (Fever Dreams, 7c, 250m) na niezdobytej nigdy wcześniej górze, Mumbar.

Jednak nie wszystkie wejścia i szlaki na Tioman wymagają sportowego wytrenowania. Program naszego wyjazdu jest dopasowany także dla tych, którzy się nie wspinają, ale lubią przestrzenne szlaki górskie typu „via-ferrata” (grupa wspinaczkowa ma osobnego guida) i nie mają problemu z biwakiem pod gwiazdami czy w dżungli.  Część nocy spędzimy bowiem na hamakach ( część w luksusowych bungalowach).

Tioman to także spotkanie z dziką naturą. Południowa część wyspy jest wykorzystywana przez ludzi tylko w pasie brzegowym. Do niedawana rzadko kto zapuszczał się w głąb dżungli. A można w niej spotkać rzadkie gatunki takie jak : latający lis, kanczyl malajski (najmniejszy ssak kopytny na świecie), rafflesia – największy kwiat świata, a w bliskości plaż wielkie jaszczury z rodziny waranów, czy – regularnie – wielkie żółwie składające jaja. Podczas wejścia na Dragon Horns, wraz z wysokością zmieniają się strefy klimatyczne, robi się nieco chłodniej  i pojawiają się „mięsożerne” dzbaneczniki typowe dla miejsc takich jak Mount Kinabalu na Borneo.

Tioman tour


atrakcje i plany

  • Wejście  typu via ferrata (z elementami wspinaczki) na szczyt Dragon Horns z przewodnikiem Na szczycie do dziś było niewielu ludzi! Wejście z asekuracją zapewnioną przez nas.
  • Wytyczenie szlaku przed dżunglę pod niezdobytą górę, elementy survivalu, wyszukiwanie i wycinanie szlaku, rozbijanie obozu w dżungli, spanie w hamakach.
  • Biwak w dżungli lub na szczycie Dragon Horns.
  • Zdobycie ostatniego dziewiczego szczytu Tioman !!!  Zdecydowanie unikalna propozycja !!! Mówimy tu o poważnej eksploracji, z przejściem dziewiczego szlaku w dżungli i wspinaczką z linami. Wszystko pod okiem ekspertów. (Wyjście opcjonalne i zależne od kondycji uczestników)
  • Snorkelling/nurkowanie na rafie koralowej.
  • Noclegi w dwóch resortach – rustykalnym i luksusowym – obydwa przy plażach gdzie wychodzą żółwie.
  • Plażowa wizyta na bezludnej wyspie.
  • Relaks przy krystalicznym wodospadzie i odpoczynek w głównym miasteczku wyspy – Tekek (zakupy, bankomat…)
  • Singapur. W planie wizyta w sławnym kompleksie: Gardens by the Bay, w sąsiedztwie Marina Bay. Mamy tu wieczorny widok na Singapur oraz  spektakularny ogród botaniczny. Przenosimy się w różne strefy klimatyczne, podziwiając nawet prawdziwe baobaby z Madagaskaru. http://www.gardensbythebay.com.sg/en/attractions.html

charakter wyjazdu, trudność, warunki


Tioman tour

DLA KOGO

Tour “przygodowy” wg naszej recepty do wyjazd dla pasjonatów egzotycznej przygody i gór, którzy chcieliby spędzić aktywny czas w tropikach.  Tioman, bardzo nietypowo łączy elementy górskiej przygody z plażą. Akcja w dżungli i w górach w Malezji wymaga odporności na wilgotny klimat i tolerancji wysiłku, jednak plaża i nasze bungalowy są niedaleko (1-2,5h wędrówki) .  (Dostępna również bardziej “hardcorowa” wersja wyjazdu – dla wspinaczy, z guidem.)

Możliwy wyjazd rodzinny. Ponieważ eskapady górskie odbywają się niedaleko od morza przewidujemy możliwość uczestnictwa osób, które nie będą zainteresowane trekkingiem lub biwakiem w dżungli. Osoby te będą mogły spędzać czas na plaży czy bungalowach i dołączać się do programu grupy “przygodowej” w dni gdy przewidujemy relaks lub zwiedzanie (przemieszczamy się na łodzi).

Trudność

Średnia. Dla sprawnych, którzy lubią się zmęczyć i zaraz potem zrelaksować 😉 Wyprawa z górskimi elementami w stylu „via-ferrata”. Nie trzeba się wspinać, jednak przewidujemy eksponowane szlaki i niewygodne przejścia w dżungli.  (Opcjonalnie: najciekawsze wspinaczki rejonu z guidem.)

pogoda

Temperatura: 25-30 stopni C. Nasz wyjazd odbywa się w tzw. “porze suchej”. W rejonie Dragon Horns zdarzają się krótkie, gwałtowne ulewy z chmur zatrzymywanych przez masyw (szczyt ma ponad 700m n.p.m), jednak wszystko wysycha bardzo szybko.


noclegi

Możliwe noclegi w 2 rodzajach bungalowów.  W ośrodku 4-gwiazdkowym i luksusowym. Idealna opcja rodzinna (za dopłatą)  Inna lokalizacja to rustykalne, proste bungalowy, usytuowane w bezpośredniej bliskości szlaku pod Dragon Horns. Obydwa ośrodki są usytuowane na plażach (mam na myśli niemal puste plaże z rafą koralową kilkanaście metrów od brzegu) . Ich wybór uzależniamy od Twoich preferencji.

DATY I KOSZT

  • 28  kwietnia –  10 maja 2019/ 12 dni (przerwa majowa)

Cena w zależności od wielkości grupy i wybranych bungalowów – ok 7500 zł. Wyjazd odbywa się przy minimum 4 osobach, grupa maksymalna: 8 os.

NAPISZ DO NAS/ rezerwuj

Co jest wliczone w cenę: Organizacja i prowadzenie całego wyjazdu/wspinaczka wielowyciągowa z instruktorem w górach./ Wszystkie noclegi/ Część posiłków- większość obiadów i śniadań/ Wszystkie promy i łodzie na Tioman (poza wycieczką  na nurkowanie z aqualungiem)/ Sprzęt górski (liny, karabinki, taśmy).

Nie wliczone: Bilet lotniczy. Zapewniamy pełną asystę w kwestii biletu/Nurkowanie z aqualungiem / Posiłki w Singapurze i podczas przejazdu na Tioman/ Taksówki podczas opcjonalnego zwiedzania Singapuru./Dojazd z Singapuru do promu na Tioman (Mersing) – bus/ Bilety wstępu do atrakcji w Singapurze/ Opłaty dla Tioman Marine Park/ Prowiant na wycieczki w dżungli i w górach/ Napiwki.

all photos David Kaszlikowski

tioman adventure tour


galeria