marzec/kwiecień 2023


Maroko – przez Atlas na Saharę

Przygodowa wyprawa przez magiczne południe Maroka. Jedziemy, wędrujemy, wspinamy się, podziwiamy …

W programie:

 • Trekking w sercu Atlasu Wysokiego. Przejście z północy na południe gór (2 dni).
 • Klimatyczne zamki południa – ksary w rejonie Skoura, Ait Ben Haddou i Tinerhir.
 • Wspinaczka (z instruktorem) w wąwozie Todry. W Todrze spędzimy kilka dni, gdzie pod okiem instruktora będziemy się wspinać po ścianach kanionu (także dla początkujących) na małych i wielowyciągowych drogach wspinaczkowych.
 • Wizyta na Saharze. Biwak w berberyjskim namiocie na wydmach z tradycyjną muzyką gnawa. Przejażdżka na wielbłądach. 
 • Marrakesz – brama “prawdziwej” Afryki. Śpimy w klimatycznych riadach.

Czym różni się nasz wyjazd od typowych wycieczek objazdowych? Poruszamy się z malutkiej grupie prywatnym autem. Jesteśmy Pan/iami swojego czasu, choć program mamy mocno wypełniony;-).  W górach mamy profesjonalnego przewodnika i instruktora wspinaczki oraz przewodników berberyjskich. Chętni mają możliwość wspinaczki na dużą ścianę. Możliwość dodatkowego szkolenia górskiego. Wyjazd jest prowadzony we współpracy z Berberami z okolic wąwozu Todra i wioski Taghia. 


Termin: marzec/kwiecień 2023

Daty mogą zostać dopasowane wg ustaleń z zainteresowaną ekipą 
Ilość dni: 12 (opcja 8 dni – z mocno okrojonym programem) 


Program ramowy

Zastrzegamy możliwość zmian kolejności odwiedzanych miejsc. Program ten powstał po konsultacjach z jadącą grupą i rozdzieleniu ekip – pod koniec wyjazdu – na ekipę zdobywającą Jebel Toubkal (4165m n.p.m), najwyższy szczyt Afryki Północnej i ekipę, która woli zwiedzać i relaksować się w Marakeszu (2 pełne dni).  Program jest mocno wypełniony pod kątem atrakcji, ale także ze względu na duże odległości w Maroku (w sumie ok.1500 km jazdy).  

Dzień1

 • wylot z Warszwa/Chopin – Marakesz
 • Z lotniska, po wymianie walut i wstępnych zakupach, ruszamy w kierunku Cascades D’Ouzoud, gdzie przenocujemy.

Dzień2 

 • Po porannej wycieczce nad wodospad ruszamy w kierunku Atlasu Wysokiego. Od północy wjeżdżamy w góry przypominające klimaty Himalajów.
 • Na trasie zrobimy sobie przerwę na lunch, a po dojechaniu do miejscowości Zaouiat Ahansal, przepakujemy się zostawiając nasze duże torby i plecaki w aucie.  Bierzemy jedynie plecaki trekkingowe i malutkie plecaczki podręczne (plecak średni będzie niósł osiołek). Samochód z naszymi torbami ma przed sobą długą 500 kilometrową trasę wokół gór. Duże bagaże będziemy mieli w zasięgu dopiero dnia 4-tego. 
 • Razem z osiołkiem/kami ruszmy w kierunku wioski Taghia. Wokół niej znajduje się skupisko jednych z największych ścian w Afryce. Jest to jeden z topowych rejonów  wspinaczki wielkościanowej na świecie. Wytyczyliśmy tu z Elizą dwie trudne drogi na wielkich ścianach: Fantasię (740m,7c) i Barracudę (600m,7c+), ale teraz obejrzymy je tylko od dołu.
 • Po dotarciu do wioski nocujemy w tzw. Gite D’Etape, prostym berberyjskim hoteliku w sercu gór.

   

Dzień3 

Po śniadaniu zaczynamy 1- dniowy (max 2 dni) trekking przez góry. Do przejścia sporo kilometrów, więc będzie to męczący dzień. Zabieramy tylko leciutkie plecaczki, reszta bagażu jedzie na osiołkach. Będziemy wędrować przez ogromne kaniony w samym sercu Atlasu Wysokiego. Wysokość n.p.m. w rejonie naszego trekkingu to 2000 m. Chcemy wyjść z gór po południowej stronie Atlasu.

 • W zależności od naszego tempa będziemy nocować na dzikim biwaku w górach lub w małej wiosce berberyjskiej. (Jeśli dotrzemy wcześnie to jest szansa na przejazd do Kanionów Todry tego samego wieczora.)

   

Dzień4 

 • Auto odbiera nas z wioski i przez Wąwozy Dades jedziemy (jeszcze 100km) do kanionów Todry.
 • Wąwóz Todry to prawdziwy cud natury. Pionowe ściany sięgają tu 400m wysokości, a w najwęższym miejscu są oddalone od siebie zaledwie o 10m. Okoliczne skały przyciągają wspinaczy już od lat 60-tych. W tym czasie powstało tu kilkaset dobrze przygotowanych dróg wspinaczkowych także dla zupełnie początkujących.  W Todrze czeka na nas także widowiskowa via-ferrata otwierająca drogę “nad przepaścią” także dla tych, którzy się nie wspinają. Grupa jest pod opieką licencjonowanego instruktora wspinaczki.
 • Po zakwaterowaniu w prostym berberyjskim hoteliku, po lunchu ruszamy przez kanion na pierwsze wspinanie.
 • Obiadokolacja w naszym hoteliku.

Dzień5 

 • Relaks w rejonie Todry i Tinghir. Kto chce wychodzi z przewodnikiem na wspinaczkę. Opcjonalnie zjazd rowerem z odległej o 25km wioski Tamtatouchte. 

Dzień6 

 • Dziś jedziemy na pustynię. Czeka nas przejazd w kierunku sławnej Merzougi (200km). Jedziemy przez miasteczko Rissani gdzie wypatrujemy śladów pierwszej “stolicy” Maroka – Sigilmasy. W Merzouga zaczynają się pierwsze wydmy saharyjskie. Największa w okolicy to Erg Chebbi . Ma ponad 120 m wysokości. Pod wieczór ruszamy na wydmy, w kierunku rozłożonego na pustyni obozowiska. Przed nocą czeka nas tradycyjny posiłek i koncert muzyki Gnawa, czyli małe party 😉 Nie za długie jednak, bo najlepsze zdjęcia i widoki na wydmach przynosi świt. Zatem warto wstać wcześnie.

Dzień7

 • Podziwiamy świt na wydmach. Potem śniadanie i powrót do auta. Odwiedzimy wioskę muzyków gnawa, okresowe jezioro (często z flamingami) i następnie udamy się w drogę powrotną do Todry przez oazy Tinjdad.

Dzień8 

 •  Wspinaczka w Todrze dla chętnych. Część ekipy wspina się na mniejszych sektorach. David wchodzi na drogę wielowyciągową z chętnymi (nie ma go przez pół dnia). Niektórzy będą pewnie chcieli wrócić do swoich projektów wspinaczkowych sprzed kilku dni. 
 • Po południu – dla chętnych – wycieczka przez opuszczone miasteczko berberyjskich kasb sprzed 200 lat.

Dzień9 

 • Wracamy w kierunku Marrakeszu.
 • Po drodze obejrzymy widowiskowe ksary w okolicy wioski Skoura i  Ait Ben Haddou – średniowieczny ksar berberyjski. W tym ostatnim filmowano m.in “Grę o Tron”
 • Późnym popołudniem lądujemy w Marakeszu. Po zakwaterowaniu w klimatycznym riadzie – dawnej rezydencji rodzinnej, a dziś tradycyjnym hotelu z tarasem na dachu i wewnętrznym patio, ruszamy w miasto ;-). Marrakesz to spotkanie Afryki z Europą…
 • Najlepiej widać to na legendarnym placu Djemna El Fna, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na placu co wieczór odbywa się wielki targ ze straganami restauracyjnymi. Wokół nich gromadzą się kuglarze, berberyjscy opowiadacze legend, zaklinacze węży i samozwańczy uzdrawiacze. Występy trwają zwykle do północy i cieszą olbrzymią popularnością wśród turystów. Odwiedzimy nie tylko Jemna el-Fna, ale także pełną straganów medinę.  Po kolacji wracamy do riadu.

Dzień10 

 • Po śniadaniu ekipa, która zamierza wspinać się na Jebel Toubkal wsiada ze sprzętem do auta i jedzie (2,5h) w kierunku wioski Imlil, gdzie rozpocznie się nasz trek do schroniska górskiego pod Toubkalem (10km). Najbliższe 2 dni to wycieczka wymagająca siły i wytrzymałości – wchodzimy na Jebel Toubkal, najwyższy szczyt Afryki Północnej o wys. 4165 m n.p m. Zalecamy wcześniejszą aklimatyzację i przygotowanie kondycyjne przed wyjazdem. Wejście na Toubkal to długi trekking bez elementów wspinania, ale wysokość może dać w kość. W zależności od warunków będziemy używać raków, kijków lub czekana. Wędrówkę zaczynamy na wysokości 1760 m i przez najbliższe 6 godzin dochodzimy do schroniska na wys. 3208 m, gdzie przenocujemy. Nocleg w schronisku. 
 • Ekipa zostająca w Marakeszu zostaje w tym samym riadzie, w którym nocowaliśmy i rozpocznie indywidualne zwiedzanie miasta.

 Dzień11

 • Ekipa wysokogórska wyrusza na szczyt sporo przed świtem.
 • Ekipa pozostająca w Marakeszu pełen relaks… Rekomendacje dla Was: Ogrody Majorella ,  Maison de la Photographie, medina i souki wokół Jemna El_Fna, Hammam lub Spa.
 • Ekipa górska po zdobyciu szczytu schodzi do schroniska, odpoczywa chwilę (obiad) i schodzi do Imlil. Możliwe wzięcie mułów. Będziemy skrajnie zmęczeni. Wieczorem dojeżdżamy do Marakeszu. 

Dzień12

 • Po śniadaniu w riadzie wyjeżdżamy na lotnisko. Jeśli ekipa “górska” nie zdoła dojechać dnia poprzedniego odbierzemy ekipę zwiedzającą z riadu i pojedziemy prosto na lotnisko.
 • Wylot do Polski godzina … Przylot …

Wielkość grupy: 4 – 8 osób.
4 to minimalna liczba gości gwarantująca wyjazd.


Koszty

 • 1150 Eur/os. przy grupie 5-8 osób. 

Wliczone: noclegi, przejazdy, przewodnictwo, sprzęt górski.

Niewliczone: bilet lotniczy i posiłki (oprócz śniadań w riadzie). Niewliczony ostatni nocleg w riadzie w Marrakeszu, dla ekipy zwiedzającej Marrakesz. Tego samego wieczora niewliczony nocleg w schronisku górskim pod Toubkalem – dla ekipy, która wybierze trekking. Wszystkie inne noclegi wliczone. Grupa pozostająca w Marrakeszu pod koniec wyjazdu (2dni) zwiedza niezależnie. Przejazdy i atrakcje w tych dniach nie są wliczone. Przewodnik pozostaje wtedy z grupą “górską”.

Ile gotówki potrzebujemy na miejscu? 

Równowartość kwoty1000 -1200 zł na osobę (dla osób poruszających się w ramach głównego programu). Można przywieźć Euro lub dolary, które zamienimy w Marrakeszu. Posiłki jakie nie są pokryte (czyli większość obiadów) wyliczyłem w wersji oszczędnościowej. W tej kwocie uwzględniłem też niewliczony nocleg i ewentualne napiwki. Nie wliczyłem pamiątek.  Wszystko inne opłacone.


Galeria wyprawy powyżej i TUTAJ oraz najnowsza TUTAJ (z marca2019)


Rezerwacje: www.verticalvision.pl/contact tel. 601 297 708

Strona ma charakter informacyjny, a podane kwoty i daty są regularnie zmieniane.  Strona nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.