27 marca - 7 kwietnia 2019 - informacje poniżej


Maroko – przez Atlas na Saharę

Przygodowa wyprawa przez egzotyczne Maroko

Jedziemy, wędrujemy, wspinamy się przez orientalne południe kraju.

W programie:

  •  zdobycie Jebel Toubkal – najwyższego szczytu Afryki Północnej. Toubkal to wysoka góra bez technicznych trudności jednak ze względu na pogodę i wysokość musimy być do wejścia dobrze przygotowani.
  • rowery i wspinaczka (z instruktorem) w spektakularnym wąwozie Todry. W Todrze spędzimy kilka dni gdzie pod okiem instruktora będziemy się wspinać po ścianach kanionu (także dla początkujących)
  •  wizyta na Saharze. Z biwakiem w berberyjskim namiocie na wydmach i tradycyjną muzyką. Przejażdżka na na wielbłądach.
  •  Marrakesz – legendarny, egzotyczny, bramy “prawdziwej” Afryki.
    Wyjazd zorganizowany, z przewodnikiem i instruktorami wspinaczki prowadzony we współpracy z Berberami z okolic wąwozu Todra.

Termin: 27 marca – 7 kwietnia 2019
Ilość dni: 12

 


Program ramowy

                       Możliwe zmiany w kolejności odwiedzanych miejsc 

Dzień 1
Lądujemy w Marakeszu. Po zakwaterowaniu w klimatycznym riadzie (hoteliku), odwiedzamy najważniejsze atrakcje tego starożytnego miasta. Marrakesz to spotkanie Afryki z Europą. Najlepiej widać to na legendarnym już placu Djemna El Fna, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. „Na placu co wieczór odbywa się wielki targ ze straganami restauracyjnymi. Wokół nich gromadzą się kuglarze, berberyjscy opowiadacze legend, zaklinacze węży i samozwańczy uzdrawiacze. Występy trwają zwykle do północy i cieszą olbrzymią popularnością wśród turystów.” (cyt. za Wikipedia)
Po obiedzie i wizycie wracamy do, tradycyjnego marokańskiego riadu z tarasem na dachu i wewnętrznym patio.

Dzień 2
Wczesnym rankiem wyjeżdżamy z Marrakeszu by po godzinie wjechać w głęboką górską dolinę. Najbliższe 2 dni to wycieczka wymagająca siły i wytrzymałości – wchodzimy na Jebel Toubkal, najwyższy szczyt Afryki Północnej o wys. 4165 m n.p m. Dlatego zalecamy wcześniejszą aklimatyzację, i przygotowanie kondycyjne przed wyjazdem. Jednak bez obawy – wejście na Toubkal to długi trekking bez elementów wspinania. W zależności od warunków będziemy natomiast używać raków, kijków lub czekana.
Wędrówkę zaczynamy na wysokości 1760m i przez najbliższe 6 godzin dochodzimy do schroniska na wys. 3208m, gdzie przenocujemy.

Osoby, które nie będą czuły się na siłach mogą ominąć tę część wyjazdu zwiedzając Marakesz (piękne ogrody i muzea), lub pozostając w hoteliku w wiosce berberyjskiej w górach.

Dzień 3
Po nocy w schronisku, przed świtem zaczynamy wejście w kierunku szczytu. W zależności od sprawności grupy, po wejściu na szczyt jeszcze tego samego dnia wracamy do czekającego na nas busa. Następnie wracamy do Marrakeszu.

Dzień 4
Ruszmy na południowy- wschód, w kierunku jednej z największych górskich atrakcji Maroka – wąwozu Todry. Po drodze czekają nas super widoki; od wysokich przełęczy, średniowiecznych kasb, po kamienną pustynię zwaną – hamadą.

Dzień 5,6
Wąwóz Todry to prawdziwy cud natury. Pionowe ściany sięgają tu 400m wysokości, a w najwęższym miejscu są oddalone od siebie zaledwie o 10m (tu mają wysokość 160m). Okoliczne skały przyciągają wspinaczy już od lat 60-tych. W tym czasie powstało tu kilkaset dobrze przygotowanych dróg wspinaczkowych także dla zupełnie początkujących. Po zakwaterowaniu w klimatycznym riadzie i pierwszym spacerze przez kanion ruszamy w poszukiwaniu najlepszych widoków i skał. Mamy też wynajęte rowery górskie, którymi będziemy przemieszczać się po kanionie.
W Todrze czeka na nas także widowiskowa via ferrata otwierająca drogę “nad przepaścią” także dla tych, którzy się nie wspinają. Grupa jest pod opieką licencjonowanego instruktora wspinaczki.

Dzień 7,8
Todra jest bazą naszego wyjazdu , wiec wrócimy tu jeszcze na kolejne dni przygód dziś jednak jedziemy na pustynię. Czeka nas przejazd w kierunku sławnej Merzougi. To tu zaczynają się pierwsze wydmy saharyjskie. Największa w okolicy to Erg Chebbi . Ma ponad 120 m wysokości

Po lunchu w stojącym na krawędzi wydm hoteliku. Na wielbłądach ruszamy piaskach w pustynię, w kierunku „berberyjskiego” obozowiska. Przed nocą czeka nas tradycyjny posiłek i koncert muzyki Gnawa, czyli małe party 😉 Nie za długie jednak bo najlepsze zdjęcia i widoki na wydmach przynosi świt. Zatem warto wstać wcześnie.

Po śniadaniu, znów na wielbłądach wyruszymy do wioski muzyków gnawa. Obejrzymy ich instrumenty i występ.

Dzień 9,10
Wracamy do Todry. Czeka nas tu jeszcze nie odwiedzona berberyjska wioska, opuszczone miasteczko berberyjskich kasb sprzed 200 lat i więcej wspinania. Niektórzy będą pewnie chcieli wrócić do swoich projektów wspinaczkowych sprzed kilku dni. W zależności o preferencji grupy jest też szansa na wspinaczkę wielowyciągową z instruktorem.
10 dnia. późnym popołudniem ruszamy w trasę powrotną do Marrakeszu. Nocleg w hotelu.

Dzień 11

Wyjazd z Todry/ hamada/ Marakesz – zwiedzanie. Noc w riadzie. 

Dzień 12
Wylot do Polski.


Wielkość grupy: 4 -8 osób.
4 to minimalna liczba gości gwarantująca wyjazd.


Koszt : 4290 zł przy grupie 5-8 osób (Koszt grupy 4-osobowej: 4600zł/os).
Nie wliczone: bilet lotniczy i posiłki w Marakeszu i oraz podczas wejśc w górach (śniadania w riadzie wliczone).


Galeria wyprawy powyżej i na FB TUTAJ.


Rezerwacje: www.verticalvision.pl/contact tel. 601 297 708